Canicross

Čo je to canicross?

Canicross je beh so psom, kde pes a psovod sú vzájomne prepojení vodítkom s amortizérom. Nejedná sa o beh po asfalte ale o terénny beh v lese, na lúkach a poliach. Canicross je beh na kratšie vzdialenosti – väčšinou je trať dlhá 5 až 8 kilometrov. Canicross je šport z časti podobný dogtrekkingu, nakoľko človek a pes spoločnými silami prekonávajú určenú trasu.

Čo potrebujete pre tento šport?

Najdôležitejšie je vlastniť psíka a chuť behať. Vek psa by nemal byť nižší ako 1 rok, nakoľko je pes ešte vo vývine. Horná hranica veku psa nie je obmedzená – každý majiteľ psíka musí najlepšie vedieť, v akom stave je jeho psík a či takéto behanie ešte zvládne.

Rozdiel medzi canicrossom a dogtrekkingom okrem vzdialenosti je hlavne ten, že canicross sa beží naľahko. To teda znamená, že okrem bežnej výbavy bežca ako sú bežecké topánky, elasťáky alebo šortky, tričko, prípadne bunda, je pre vás potrebných len pár vecí.

1) opasok alebo sedák pre uchytenie vodítka

Opasok

Opasok slúži na rozloženie ťahu psa na spodnú časť chrbtice. V prednej časti opasku sa nachádza lánko alebo „oko“ pre uchytenie karabíny vodítka. Vďaka tomu má človek pri behu alebo chôdzi voľné ruky.

Cena: 22 €   /   zakúpiť možné v e-shope windog.sk

 

Sedák

Sedák má rovnakú funkciu ako opasok s tým rozdielom, že sedák má popruhy vedúce medzi nohami človeka. Tieto popruhy zabezpečujú, aby sa sedák pri behu alebo chôdzi neposúval smerom nahor, čo sa pri opasku občas stáva. Popruhy medzi nohami u sedáku sú riešené tak, aby ich tlak šiel na vrchnú časť stehien a tak by nemal prekážať ani mužom.

Cena: 25 €   /   zakúpiť možné v e-shope windog.sk

 

2) vodítko s amortizérom alebo rozdvojka pre 2 psov

Vodítko s amortizérom

Vodítko s amortizérom slúži na tlmenie ťahu psa. V prípade, že pes človeka prudko potiahne, vodítkom netrhne ale vďaka vloženej gume do vodítka sa toto trhnutie plynule spomalí.

Cena: 10 €   /   zakúpiť možné v e-shope windog.sk

 

Rozdvojka s amortizérom

Rozdvojka s amortizérom má rovnakú funkciu ako vodítko s amortizérom, len slúži pre pripnutie 2 psov naraz. Oproti dvom vodítkam s amortizérom má tú výhodu, že psíky rozdvojku nezamotajú. Každé rameno rozdvojky má vlastné tlmenie.

Cena: 17 €   /   zakúpiť možné v e-shope windog.sk

 

3) postroj pre psa

Veľmi dôležitou pomôckou pre každý ťažný šport so psom je postroj pre psa. Pes sa pri ťahu na obojku zbytočne dusí a nemôže sa správne a pohodlne zaprieť do ťahania. Správne zvolenie postroja pre psa je veľmi dôležité. Pre psov väčšej veľkosti a s väčším ťahom sú vhodné postroje s uchytením pri chvoste. Pre malých psíkov alebo pre psov s menším ťahom, prípadne pre psov bežiacich pri nohe sú vhodné postroje s uchytením v strednej časti tela.

Podstatné u postrojov je tiež ich podšitie. Podšitý postroj je pre psa príjemnejší ako nepodšitý, pri ktorom sa mu popruh ľahšie vrezáva do kože a tiež môže psíkovi spôsobiť odreniny.

4) voda a miska pre psa

Podľa dĺžky trate a vášho odhadovaného času treba myslieť nato, aby ste mali vy aj psík dostatočný príjem tekutín. Samozrejme na 5 kilometrovom behu, o ktorom viete, že ho zvládnete za 25 minút, žiadna voda nie je potrebná. Ak však idete na beh dlhý napríklad 15 kilometrov a nepatríte medzi najrýchlejších bežcov, je dobré myslieť na to, že aj váš psík býva smädný.

V prípade, že si na beh teda beriete vodu a misku, je dobré zvoliť skladnú variantu misky. Takéto misky pre psíkov sa vyrábajú buď látkové alebo skladacie. Skladacia miska je o niečo ťažšia ako látková, ale narozdiel od látkovej misky po viacerých použitiach nepremokne.

Samozrejme behať so psíkom sa dá aj bez spomínaných pomôcok, ale asi každý bežec skôr či neskôr zistí, že beh bez týchto pomôcok je mnohokrát priam nepríjemný a kúpa tejto výbavy sa oplatí pre zvýśenie pohodlia a kvality behu :).

Pre koho je canicross vhodný?

Človek: bežať so psom môže každý človek, ktorému v tom nebránia zdravotné problémy bez ohľadu na vek, hmotnosť a kondíciu. Pri súťažiach niekedy býva jedine obmedzenie spodnej vekovej hranice bežca 15 rokov, kde musí mať bežec doprovod dospelej osoby.

Pes: beh so psom je vhodný takmer pre každé plemeno psa, ktorému v ňom nebráni ťažké dýchanie (niektoré molosoidné plemená psov). Ináč je podstatný už len zdravotný stav psa, vek a kondícia psa.

Canicrossové súťaže

Súťaže v canicrosse sa konajú zväčša od jary do jesene. Zimné obdobie je obdobím skijöringu – človek na bežeckých lyžiach je s rovnakou výbavou ako pri canicrosse ťahaný psom / psami.